Polineuropatia – w skrócie

Polineuropatia to schorzenie neurologiczne, które tyczy się nerwów obwodowych, występuje w przypadku uszkodzenia wielu nerwów. Występuje jako osobna jednostka chorobowa lub jako objaw innej choroby, już istniejącej – tak jest w moim przypadku. Polineuropatia (czy też neuropatia) – schorzenie to zaburza przekazywanie impulsów elektrycznych do organów i tkanek (mięśni) przez co występuje zaburzenie pracy mięśni – to prowadzi do ich zaniku. W moim przypadku powodem występowanie „poli” jest uwarunkowane genetycznie.

Podstawowym moim schorzeniem jest miopatia mitochondrialna potwierdzona biopsją z mięśnia oraz badaniami genetycznymi, które wykazują uszkodzenia w jądrowym genie POLG (mutacje T251I, P587L, K1191N).

Badanie stwierdzające zaburzenia nerwowo/mięśniowe to EMG (Elektromiografia), dzięki uzyskanym wynikom mamy informację czy występuje choroba mięśni, nerwów, czy też mamy zaburzenia połączeniach nerwowo/mięśniowych. Wykonuje się je za pomocą elektrod powierzchniowych oraz poprzez wbijanie igieł bezpośrednio w mięśnie. W przypadku badania elektrodami badanie w zasadzie nie jest bolesne, natomiast badanie z użyciem igieł w moim przypadku jest bolesne (inne osoby leżące ze mną na oddziale nie narzekały na to badanie więc nie ma się czego obawiać).

Wyniki badania EMG wykonanego będąc na oddziale w klinice WUM:

[wynik] badanie EMG - elektromiografia - WUM

[wynik] badanie EMG - elektromiografia - WUM

[wynik] badanie EMG - elektromiografia - WUM

Polineuropatia uszkadza bezpowrotnie nerwy obwodowe, co przyczynia się do problemów z poruszaniem się w mniejszym lub większym stopniu. W moim przypadku leczenie objawowe polega na zażywaniu witaminy B3, grupy witamin B1, B6 i B12 – NEUROVIT (na receptę), oraz magnezu.