dzień dobry TVN

Robot Luna EMG – testy robota rehabilitacyjnego w firmie EgzoTech z Gliwic

Poniżej można zobaczyć felieton w którym wystąpiłem…

Luna EMG to nowoczesny robot rehabilitacyjny stworzony przez firmę EGZOTech z Gliwic, przy współpracy ze studiem designu „Husarska” z Krakowa. Luna jest pierwszym na świecie robotem przystosowanym do pracy z osobami chorującymi na schorzenia nerwowo-mięśniowe.

W swojej pracy rehabilitacyjnej i diagnostycznej wykorzystuje elektromiografię (EMG), czyli umożliwia diagnozowanie czynności elektrycznym mięśni i nerwów obwodowych. Poza aktualnym przewodnictwem nerwowym bada potencjał naszych mięśni.

Robot pozwala ćwiczyć aktywnie osobom nawet ze znacznym zanikiem mięśni. Celem twórców robota rehabilitacyjnego nie było zastąpienie terapii manualnej i kontaktu z osobą zajmującą się rehabilitacją ale wypełnienie luki i wdrożenie nowym możliwości.

Luna może być stosowana w wielu zakresach. Pozwala na rehabilitację stawów, posiada wiele programów terapeutycznych. Jest tak zaprojektowany aby można było wymieniać końcówki robota. Część ćwiczeń przybiera formę gier komputerowych. Jak każda forma rehabilitacji praca z Luną musi być systematyczna i dokładna aby przyniosła efekty, ale dzięki przemyślanemu oprogramowaniu jest ona również przyjemna.

Podczas pracy Luna jednocześnie diagnozuje danego pacjenta, co pozwala dostosować intensywność ćwiczeń do konkretnej osoby. Dane o każdej osobie są zapisywane, można porównać odczyty na przestrzeni tygodni czy miesięcy.

Luna EMG dopiero wchodzi na rynek rehabilitacyjny ale już została zauważona i doceniona. Pomysłodawca i inicjator projektu Luna EMG, Michał Mikulski, ma na celu zrobotyzowanie rehabilitacji. Produkty firmy EGZOTech mają być w zamyśle dostępne i przystępne, dlatego ich cena jest zdecydowanie konkurencyjna w porównaniu do innych istniejących propozycji o podobnym charakterze.

Tak wyglądały nagrania z ekipą TVN’u 😉

 

Poniżej krótka relacja z mojej przygody z Luną.

Luna EMG - Tomasz Koniew 1

Luna EMG - Tomasz Koniew 2

Luna EMG - Tomasz Koniew 3

Luna EMG - Tomasz Koniew 4

Luna EMG - Tomasz Koniew 5

Luna EMG - Tomasz Koniew 7

Luna EMG - Tomasz Koniew 8

Luna EMG - Tomasz Koniew 9

Luna EMG - Tomasz Koniew 10

Luna EMG - Tomasz Koniew 11

Luna EMG - Tomasz Koniew 12

Luna EMG - Tomasz Koniew 13

Więcej informacji na:

www.facebook.com/miopatia.mitochondrialna
www.facebook.com/EgzoTech
www.egzotech.com

W styczniu 2016 sam miałem przyjemność ćwiczyć i być diagnozowanym przy asyście Luny EMG. Zaciekawiony tym projektem zachęcam każdego do bliższego zapoznania się z tematem i zaproponowania Luny EMG w Waszych placówkach rehabilitacyjnych.

Jak wiadomo każda rehabilitacja wymaga dużo czasu oraz środków finansowych, jeśli chcesz mi pomóc możesz to zrobić na kilka sposobów , dokładnie co i jak opisałem w dziale przekaż 1.5% podatku.